در این مقاله بعد از مرور خرابیهای سازه های فولادی در زلزله های گذشته ایران و جهان سعی گردیده تا طراحی و اجرای معمول و سنتی سازه های فولادی جوش شده در کشور با حالت قابل قبول آن مقایسه گردد. برای این منظور از آیین نامه های معمول طراحی سازه های فولادی ایران و آیین نامه های طراحی کشورهای صنعتی زلزله خیز استفاده شده تا مشخص شود که چه مواردی از اجرا یا آیین نامه ها و دستورالعملهای اجرایی همخوانی ندارد. علاوه بر آن مطالعه ای بر روی نقاط ضعیفی که ناشی از اجرای جوش می باشد انجام گرفته و در پایان پیشنهاداتی برای بهبود وضع موجود و کاهش خطرات ناشی از زلزله ها در این نوع سازه ها ارایه گردیده است.

 

...

 

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 17:55 توسط حسین محمدزاده |

مباحث مرتبط با مكانيك جامدات (mechanics of solid)يا مكانيك مصالح mechanics of material)) كه در ايران اغلب با نام مقاومت مصالح(strength of material) از آن ياد مي شود شاخه اي از علم مكانيك است كه با استفاده از روشهاي تحليلي به بررسي و تعيين مقاومت (strength) و صلبيت(rigidity) و نيز پايداري ارتجاعي(elastic stability) اعضاي باربر مي پردازد. مبحث مقاومت مصالح كه اصالتاً در حيطه مسائل مهندسي مطرح مي گردد مانند علم تئوري ارتجاعي(theory of elasticity) و تئوري خميري (theory of plasticity) رفتار اجسام را با نگرش صرفاً رياضي و با چنان دقتي تحليل نميكند. مكانيك جامدات در سطحي كه در دانشكده هاي فني و مهندسي تدريس ميگردد بنام مكانيك جامدات مهندسي (technical mechanics of solids) شهرت دارد و اساساً بر پايه شرح رفتار يك عضو تحت ﺗﺄثير بار, مقاومت داخلي و تغيير شكل آن قرار دارد. علم مكانيك جامدات موضوع بسيار گسترده اي است كه با گذشت زمان, بر درك و تشريح مسائل و نيز بر دامنه آن افزوده مي شود و نگرشهاي نويني در اين زمينه طرح ميگردند. مباحث مطروحه در كتابهاي فلسفه علوم و مهندسي ﺗﺄليف دكتر مسعود دهقاني از جمله اين رويكردهاي نوين در مبحث مكانيك مصالح است. بخشهايي از اين كتاب به توضيح و تبيين ماهيت تنش (stress) در سازه ها اختصاص دارد. نيروهايي كه درداخل يك عضو ايجاد مي گردند(internal forces) تا اثر نيروهاي خارجي را متعادل كنند كميتهايي برداري هستند. در مقاومت مصالح تنش بصورت شدت گسترش نيرو بر روي سطوح تعريف ميگردد.
...
 
شرح کامل در ادامه مطلب ...
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 17:51 توسط حسین محمدزاده |

برگزاری سومین مسابقات ملی بتن با هدف سبک ‌سازی ساختمان ‌هاعضو کمیته علمی و اجرایی سومین دوره مسابقات ملی بتن گفت: این مسابقات برای افزایش تجربیات علمی دانشجویان و آشنایی با ساختمان‌سازی سبک انجام می گیرد.
نعمت الله بخشی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار جمهوری اسلامی ایران در خصوص نحوه برگزاری این مسابقات گفت: هدف از این مسابقات آشنایی و افزایش تجربیات علمی و فنی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور با بتن سبک سازه‌ای و غیر سازه‌ای و چگونگی ساخت آن در شرایطی نزدیک به شرایط کارگاهی است .
وی افزود : یکی دیگر از اهداف این مسابقه بررسی ظرفیتهای موجود در کشور از نظر فناوری تولید و ساخت ، مواد و مصالح برای ساخت بتن های سبک غیر سازه‌ای جهت استفاده در دیوارهای باربر و جدا کننده است.
بخشی ادامه داد: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از ساختمانها را اجزای غیر سازه‌ای تشکیل می‌دهد کاهش وزن این اجزا تاثیر بسیار زیادی در کاهش وزن ساختمانها دارد.
عضو کمیته علمی و اجرایی مسابقات افزود: در مرحله اول این رقابتها ، دانشجویان با استفاده از مصالح مجاز در دانشگاه خود اقدام به ساخت نمونه می‌کنند و سپس نمونه‌های ساخته شده با راهنمایی اساتید را به آزمایشگاه بتن دانشگاه صنعتی امیر کبیر ارسال می‌کنند که این نمونه‌ها روز بعد در دانشکده مهندسی عمران مورد آزمایش و داوری قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه از میان تیم‌های شرکت‌کننده از سراسر کشور، ‪ ۱۲‬تیم در هر گرایش انتخاب و به مرحله بعدی راه خواهند یافت، در خصوص کمک دانشگاهها به ساخت نمونه‌ها گفت: در مرحله دوم که ۴‬ و ‪ ۵‬ مهرماه سالجاری برگزار می شود دانشگاه تجهیزات و مصالح مورد نیاز جهت ساخت بتن را در اختیار تیم های منتخب قرار می‌دهد تا بتوانند تحت نظارت کمیته داوران با مصالح موجود نمونه‌های بتن سبک سازه‌ای و غیر سازه‌ای را با حداقل چگالی و مقاومت مناسب ( ‪ 2.5‬ مگا پاسکال ) و کمترین هزینه ممکن بسازند.
بخشی در ادامه گفت: پس از عمل آوری نمونه ها، در مراسمی در روز ‪۱۴‬ مهرماه آزمایش و داوری نمونه‌های مرحله دوم انجام می‌گیرد و تیمهای برتر انتخاب می‌شوند.
عضو کمیته علمی و اجرایی مسابقات ملی بتن، مهلت ثبت نام دانشجویان را تا ‪ ۲۱‬مرداد ماه جاری عنوان کرد و افزود: در این دوره از مسابقات، امکان شرکت دانشجویان از طرف شرکت‌های صنعتی (تیم‌های مشترک دانشگاه و صنعت) نیز وجود دارد.

وی تفاوت این دوره از مسابقات را با دوره‌های قبل قابل توجه دانست و اظهار داشت: دو مرحله‌ای بودن رقابتها، نظارت قوی و شدید در همه مراحل توسط داوران و اساتید ، امکان شرکت دانشجویان از طرف شرکتهای صنعتی برای اولین بار در کشور ، استفاده از مصالح مشخص و استاندارد ، امکان استفاده از نتایج نهایی مسابقات در کارگاهها به دلیل شیوه برگزاری مسابقه ، لزوم ارائه گزارش آزمایشات انجام شده و... از ویژگیهای این دوره از مسابقات است .
به گفته بخشی ، تیمهای برتر درمرحله دوم تیمهای هستند که بیشترین امتیاز را در خصوص گزارش ارائه شده ، مقاومت فشاری بتن ، زمان ساخت و چگالی بتن کسب کرده باشند.
در صورت یکسان بودن امتیاز دو تیم بیشتر بودن مقاومت به چگالی ، برنده را تعیین خواهد کرد.
بخشی گفت : از هر دانشگاه یک تیم می‌تواند حائز رتبه اول تا سوم شود و یک دانشگاه نمی‌تواند دو رتبه اول تا سومی را داشته باشد و در پایان به سه تیم برتر لوح تقدیر و جوایز ارزنده اهدا خواهد شد.
سومین دوره مسابقات ملی بتن در دو گرایش بتن سبک سازه‌ای و سبک غیر سازه ایی شهریور و مهرماه جاری در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.
 

+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 17:50 توسط حسین محمدزاده |

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی ساختمان و خدمات فنی، مهندسی در مشهددوازدهمین نمایشگاه ساختمان و خدمات فنی و مهندسی، هفتمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و صنایع گرمایشی و سرمایشی، دوازدهمین نمایشگاه بین المللی کاشی و سرامیک و چینی آلات و نمایشگاه ماشین آلات راهسازی و عمران از امروز 25 شروع و تا 29 تیرماه ادامه خواهد داشت، این نمایشگاه در 5 روز از ساعت 17 الی 23 در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد پذیرای مراجعان و علاقمندان می باشد.
این 4 عنوان نمایشگاهی، در فضایی به مساحت 36 هزار متر مربع و با حضور 599 شرکت داخلی و خارجی برپا می شود.
از 599 شرکت حضور یافته در نمایشگاه، 531 شرکت داخلی از استانهای تهران، مازندران، گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، فارس، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، اراک، خراسان شمالی، خراسان جنوبی ، زنجان و اصفهان حضوردارند.
همچنین 68 نمایندگی شرکتهای خارجی از کشورهای ترکیه، انگلیس، بلاروس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، روسیه، ژاپن، چین، هند، تایوان، کره جنوبی ، اکراین، بلژیک و دانمارک ، در این دوره به ارائه توانمندیهای خود می پردازند.
شرکت کنندگان در این دوره از نمایشگاه، توانمندیهای خود در حوزه ی ساختمان، خدمات فنی و مهندسی، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی،کاشی ، سرامیک و چینی آلات بهداشتی، شیرآلات، ماشین آلات راهسازی و عمران و به طور کلی کلیه تجهیزات ساختمانی و تاسیساتی را در معرض دید متخصصان قرار می دهند.

+ نوشته شده در سه شنبه سی ام تیر 1388ساعت 17:49 توسط حسین محمدزاده |

با سلام خدمت همه دوستان پروژه ای

بالاخره انتخابات شورای داخلی انجمن دیروز با حضور قریب بر ۴۰ نفر از دوستان پروژه ای برگزار گردید. و از میان کاندیداها ۵ نفر به عنوان عضو اصلی و ۲ نفر به عنوان عضو علی البدل انتخاب گردیدند.

اعضای اصلی: ۱- آقای وحید ابوطالبی ۲- آقای بهروز جعفری ۳- آقای رحمان باقری ۴- خانم معصومه قهرمانی ۵- حسین محمدزاده

 اعضای علی البدل : ۱- مجتبی نظیری ۲- میر داوود موسوی

که بعد از انتخابات داخلی آقای بهروز جعفری به عنوان دبیر انجمن برگزیده شدند.

برنامه امتحانات ترم تابستان نیز آمده برای دریافت به مسئول آموزش رشته خانم شیخ یوسفی مراجعه نمایید و می توانید برای اطلاع از زمان انتخاب واحد خود به سایت گلستان مراجعه نمایید.

با تشکر

انفورماتیک انجمن علمی

+ نوشته شده در جمعه بیست و ششم تیر 1388ساعت 11:39 توسط حسین محمدزاده |

با سلام خدمت همه دوستان عزیز

 

به اطلاع همه اعضای محترم مجمع عمومی انجمن می رساند که انتخابات شورای مرکزی انجمن علمی مهندسی مدیریت پروژه از ۱۷ تیرماه به روز پنجشنبه ۲۵ تیر ماه ساعت ۱۲ در محل سالن کنفرانس دانشگاه موکول گردید. لذا از تمامی دوستانی که در مجمع عمومی ثبت نام نموده اند تقاضا می گردد برای برگزار شدن هرچه با شکوه تر انتخابات اعضای زحمتکش شورای داخلی را یاری فرمایند. پیشاپیش مقدم همه دوستان را گرامی می داریم.

با تشکر

گروه انفورماتیک انجمن علمی مهندسی مدیریت پروژه

 

+ نوشته شده در سه شنبه شانزدهم تیر 1388ساعت 18:54 توسط حسین محمدزاده |

زلزله چگونه اندازه گیری می شود؟معمولاً وقتی از شدت درجه ریشتر (Richter) صحبت می شود، تمام اطلاعات مربوط به شدت یك زلزله ارائه می شود. زلزله ای كه در تابستان سال 1998 قسمتی از افغانستان را كه در 28 فوریه همان سال به واسطه زمین لرزه ای دیگر ویران شده بود، ویران كرد، طبق گزارشها شدتی معادل 7.1 درجه ریشتر داشت كه از جمله زمین لرزه های مهیب به حساب می آید.
شدت زلزله در واحد ریشتر، كه برگرفته از اسم زلزله نگار امریكایی، چارلز فرانسیس ریشتر (Charles Francis Richter) ، می باشد، یك جدول شدت لگاریتمی شناخته شده بین المللی است. تك تك این اطلاعات با یك زلزله سنج اندازه گیری می شود. ریشتر در سال 1935، زمانی كه او كار درجه بندی خود را تكمیل كرد، Magnitude را كه به اختصار (M) می نامند و برگرفته از كلمه لاتین Magnitudo به معنای اندازه و مقدار است، به عنوان مقیاس اندازه گیری زلزله معرفی كرد.
درجه بندی ریشتر با M1 شروع می شود كه این مقدار برای لرزشهای قابل حس زمین است. هر نقطه و مكانی روی این درجه بندی، به معنی شدت زمین لرزه به میزان ده برابر است. M8 نشان دهنده زمین لرزه های بسیار شدید است. ریشتر حد و مرزی را برای مقادیر M8 در نظر نگرفته است.

...

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 

+ نوشته شده در جمعه دوازدهم تیر 1388ساعت 21:32 توسط حسین محمدزاده |

 

مناظره بین فولاد و بتن

ياد دارم که شبی در دل دال                     بين فولاد و بتن گشت جدال
هر دو از خستگی و کار زياد                   بر فلک برده دو صد ناله و داد
بتنش گفت به صد خشم و خروش           ای تو زنازکی همچون دم موش
با چنين هيکل نازک که تراست              طاقت و تاب فشاريت کجاست
جمله نيروی فشاری به من است             زان مرا مانده و افسرده تن است
گفت فولاد که ای يار عزيز                    اين چنين سخت تو با من مستيز
من و تو راحت و آسوده بديم                   هريکی در طرفی توده بديم
روزی آمد بر ما صاحب کار                      با من و با تو چنين کرد قرار
که بياييم و به هم در سازيم                       کار او زود به راه اندازيم
او به ما وعده خوبی
ها داد                         وعده لطف و نکويی
ها داد
گفت جای تو به بالا سازم                        بهرت از چوب متکا سازم
گرچه اول بنهاد او دو سه بند                  ليک برداشت پس از روزی چند
زان سپس ما بفتاديم به کار                   من فتادم به کشش تو به فشار
بين کنون از چه در اين حال شديم           راست بشنو زمن، اغفال شديم

 

این شعر در سال 1322 بهوسیله مهندس اصغر جاویدان سروده شده است

+ نوشته شده در جمعه دوازدهم تیر 1388ساعت 21:17 توسط حسین محمدزاده |

5- مقاومت لرزه ای سازه ها با استفاده از مقاومت نهایی پایین در قابهای مهار بندی و پانلهای برشی
کمانش قاب مهاربندی شده (بادبند)
تجربیات قبلی نشان می دهد که ساختمان هایی که مطابق مقررات امروزی طراحی وساخته نشده اند ، نمی توانند در مقابل نیروی زلزله مقاومت کرده و متحمل خسارتهایی می شوند . در تایوان این ساختمانها اکثرا سازه های بتن آرمه هستند و نیاز به ترمیم برای بهبود مقاومت لرزه ای دارند . قابهای ممان گیر (BIB) و پانلهای برشی فولادی ثابت شده که دارای مقاومت بالا و شکل پذیری بالا و حلقه های هیستریسس ثابتی وپایداری دارد . قاب مهار شده با بادبند شامل المانهای باربر و المانهای مهاربندی برای بارهای جانبی هستند .
بارهای محوری توسط المانهای حمال (تیر) مهار می شوند و که تکیه گاههای جانبی المان کار جلوگیری از کمانش عضو را به عهده دارند . دیوار برشی فولادی ساخته شده از LYP مانند یک المان باربر برشی زمانی که به خوبی ، طراحی شود ، می تواند رفتار خوبی در برابر نیروهای لرزه ای داشته باشد . در این تحقیق قابهای قابهای ممان گیر ودیوار برشی فولادی برای مقاوم سازی قابهای بتنی مورد استفاده شده اند و کارایی هر یک از آنها مورد آزمایش قرار می گیرد .

 

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه دوازدهم تیر 1388ساعت 19:14 توسط حسین محمدزاده |

قالب های لغزنده (Slip Forms)امروزه برای ساخت سازه های بلند و با طول زیاد نظیر سیلوها، برج های مخابراتی، هسته های برشی ساختمان های بلند، برج های خنك ساز، دودكشها، پایه های پله، كف تونلها، كانال های آب، كف جاده ها و سازه های مشابه كه اجرای آنها در گذشته نیاز به داربست بندی سنگین در اطراف سازه داشت، ‌از روشی استفاده می گردد كه قالب لغزنده نام دارد. با استفاده از روش قالب لغزنده بسیاری از داربست بندی های اطراف سازه حذف گردید و سرعت اجرای كار به همراه نمای بهتر برای كار افزایش می یابد.

قالب های لغزنده قائم
اساس روش اجرای قالب لغزنده عمودی این است كه قالب به ارتفاع 1 تا 1.5 متر در فواصل زمانی متناوب به بالا كشیده می شود. در ضمن بالا كشیدن قالب عملیات بتن ریزی و آرماتور بندی نیز ادامه می یابد و دائما مخلوط بتن از بالا به درون قالب ریخته شده و ضمن حركت قالب به سمت بالا بتن سخت شده از قسمت زیرین قالب جا می ماند. سرعت حركت قالب به نحوی تنظیم می شود كه بتن در زمان خارج شدن از قالب ضمن تحمل وزن خود، جهت حفظ شكل خود از مقاومت كافی برخوردار باشد. قالب بندی لغزان قائم را می توان بر اساس حركت پیوسته انجام داد و یا آن را طوری برنامه ریزی كرد كه در ارتفاع معینی متوقف گردد و سپس حركت لغزان خود را مجددا از سر گیرد. معمولا حركت قالب لغزان با سرعتی یكنواخت صورت می گیرد.
در صورتی كه قالب لغزان دارای توقف باشد درزهایی به وجود می آیند كه با درزهای میان مراحل بتن ریزی در عملیات ساختمانی با قالب ثابت فرقی ندارد.

...

 

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه دوازدهم تیر 1388ساعت 18:27 توسط حسین محمدزاده |

سومين دوره مسابقات پل ماکاروني دانشگاه شهرکرد، با حضور 61 تيم از استانهاي اصفهان، يزد و چهار محال و بختياري برگزار شد.سومين دوره مسابقات پل ماکاروني دانشگاه شهرکرد، با حضور 61 تيم از استانهاي اصفهان، يزد و چهار محال و بختياري برگزار شد.
اين مسابقات روز نهم ارديبهشت ماه به همت انجمن علمي دانشجويي عمران دانشگاه شهرکرد و با حمايت اداره کل راه و ترابري استان چهار محال و بختياري، سازمان نظام مهندسي، شرکت نگين خاک و شرکت ايزوگام سراپوش دليجان برپا شد.
در اين دوره از مسابقات جمعا 72 تيم ثبت نام کردند که 61 تيم از دانشگاه هاي صنعتي اصفهان، صنعتي مالک اشتر، آزاد نجف آباد، آزاد خميني‌شهر، آزاد يزد، آزاد شهرکرد، آزاد ميبد، تربيت معلم شهرکرد، علمي-کاربردي شهرکرد، علمي- کاربردي نجف آباد، پيام نور يزد و پيام نور شهرکرد به رقابت پرداختند.
مبناي انتخاب پل برتر در اين مسابقه نسبت وزن تحمل شده به وزن پل (ضريب مقاومت) بود که بر اين اساس پل 97 گرمي تيم فارس1 از دانشگاه آزاد خميني شهر با تحمل 37کيلو و100 گرم وزن، با امتياز(ضريب مقاومت) 382 مقام اول راکسب نمود.
همچنين تيم هاي بابي سانز و ملکه از دانشگاه شهرکرد با امتياز 307 و 290 به ترتيب رتبه هاي دوم و سوم را کسب نمودند.
تيم فارس1 به سرگروهي علي داوري، سال گذشته، مقام اول مسابقات کشوري را نيز از آن خود کرده بود. همچنين سازه يک تيم از دانشگاه آزاد يزد به عنوان زيباترين پل انتخاب گرديد و در پايان مبلغ 11 ميليون ريال جايزه نقدي به تيم هاي برگزيده اهدا شد.
به گفته داوران اين مسابقه، در اين مسابقات پل 152 گرمي تيم عرشيا از دانشگاه آزاد شهرکرد، با ضريب مقاومت 709 و تحمل وزن 107کيلو و 782 گرم توانست رکورد جهاني ضريب مقاومت پل هاي ماکاروني را به نفع خود جا به جا کند، اما به دليل رعايت نکردن آيين نامه‌ اين مسابقه، از اين دوره حذف شد. علاوه بر اين تيم هاي امپراطور، S.H.S و بوئين آدا هر سه از دانشگاه آزاد شهرکرد، نيز به دليل عدم رعايت مفاد آئين نامه،‌ از اين دوره محروم گرديدند.

+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 21:35 توسط حسین محمدزاده |

ایران نخستین بتن شب نمای جهان را تولید کردمحققان کشورمان موفق به تولید بتنی با قابلیت نوردهی شدند. این بتن که برای اولین بار در جهان تولید شده است، در طول روز نور را جذب و در شب با بازتابش نور، به محیط روشنایی می بخشد. ملک تاج خزایی، یکی از ابداع کنندگان این بتن که به تازگی در جشنواره بین المللی زنان مخترع جهان با کسب رتبه دوم در رشته ساختمان، مدال نقره را به خود اختصاص داد، اظهار داشت: بتن تولید کننده نور، در طول روز نور خورشید و یا هر نور مصنوعی را که به آن تابانده شود، جذب می کند و در طول شب، با منورشدن، سبب روشنایی محیط می شود. وی زمان منورماندن بتن فوق را حداقل ۷ ساعت و حداکثر ۳ روز بیان کرد و گفت: این زمان به درصد استفاده ماده فلورسانس در ساخت بتن بستگی دارد.

در ساخت این بتن از ترکیب ۲ ماده شیمیایی استفاده شده است که می توانند نور را جذب کنند. وی که با همکاری سکینه اسماعیلی، محقق دیگر، موفق به ساخت این بتن شده است، در توضیح کاربرد بتن شب نما گفت: می توان در جاده ها، تونل ها، پلکان و در ناحیه کف در ادارات و نمایشگاه ها از آن استفاده کرد.بتن اختراع شده در واقع یک منبع انرژی محسوب و با جذب نور سبب کاهش مصرف برق نیز می شود. این اختراع علاوه بر ثبت در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی، ثبت جهانی نیز شده است.


به نقل از روزنامه خراسان - 88/2/30 - صفحه 11 دانش و فن آوری

+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 18:36 توسط حسین محمدزاده |

خاکستر پوسته برنج جایگزینی برای سیمانهرکدام از انواع ساخت و سازهای فوق، در عصر حاضر در بسیاری از کشورها خصوصاً در کشور ایران، روندی رو به رشد داشته و خواهد داشت و این یعنی افزایش مصرف مصالح ساختمانی در جهان و در راس آنها مصالحی پرمصرف مثل بتن، فولاد و سیمان. بنابراین افزایش سرمایه گذاری و افزایش مصرف سوخت در کارخانه های تولیدی مصالح را پیش رو خواهیم داشت. که در این میان فراین تولید بتن بدلیل اینکه دارای بالاترین حجم تولید در بین تمام مصالح ساختمانی در جهان است، اهمیت بسیار بالایی دارد. پس باید شرایط تولید، مواد اولیه، مواد ثانویه و مواد مضاف بتن و مهمتر از همه سیمان و جایگزین های مناسب برای آن در تولید بتن مورد مطالعه کاملاً علمی، فنی و مهندسی قرار گیرند، تا هم از نظر بهبود مشخصات بتن و افزایش مقاومت آن پیشرفت هایی حاصل شود و هم از نظر اقتصادی در هزینه ها صرفه جویی گردد. یکی از بهترین راهکارهای موجود، یافتن جایگزینهای مناسب برای سیمان مصرفی در بتن است و در این زمینه استفاده از منابع و مصالح طبیعی و در راس آنها ضایعات ومواد اضافی کشاورزی می تواند ایده بسیار کارآمد و پرثمری باشد. در ایران و نیز در بعضی کشورها عمده استفاده ای که از مواد زاید کشاورزی می شود، یکی بعنوان خوراک دام و دیگری بعنوان سوخت مصرفی در کارخانه هایی مثل کارخانه تولید آجر یا برنج کشی و... است و این بخاطر ارزانی و راحتی دسترسی به این مواد است. در بسیاری موارد حتی دیده می شود که کشاورزان اقدام به سوزاندن این مواد به ظاهر اضافی می کنند. که این امر هم آلودگی های زیست محیطی را در پی دارد و هم در مواقع بارندگی موجب اسیدی شدن آب و خاک کشاورزی و درنتیجه کاهش میزان تولیدات زراعی می گردد.

 

...

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 18:33 توسط حسین محمدزاده |

تزریق مواد معدنی به منظور مقاوم‌سازی بناهای تاریخی در برابر زلزلهبنا به اعلام یک پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس: تزریق آهک و سیمان موجب افزایش پارامترهای مقاومتی و افزایش دانسیته بناهای تاریخی در برابر نیروهای جانبی به ویژه زلزله می‌شود.
مجری این طرح ضمن اشاره به اهمیت آثار باستانی و بناهای تاریخی که بیانگر تمدن هر ملت هستند، افزود: در این بررسی به منظور مقاوم‌سازی بناها در برابر نیروهای جانبی دوغاب آهک، دوغاب سیمان، دوغاب آهک-سیمان و پلیمر به بناها تزریق شد.
محمد هادیان افزود: مواد پلیمری به دلیل ناسازگاری با ساختار بناهای تاریخی کشور گزینه مناسبی برای مقاوم‌سازی ساختار محسوب نشده و بیشتر در ترمیم ظاهر بناها مفید واقع می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بناهای تاریخی عمدتا از ماسه آهک و خاک گچ ساخته شده‌اند، اظهار داشت: دوغاب سیمان و آهک را می‌توان به دلیل سازگاری با این نوع مصالح، در سطح وسیعی به درون بنا تزریق و آن را مقاوم کرد.

...

شرح کامل در ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 18:25 توسط حسین محمدزاده |

دوام بلند مدت بتن ساخته شده با سیمان های مختلف در شرایط ساحلیامروزه اکثر سازه های عمرانی را سازه های از جنس فولاد تشکیل می دهند اما استفاده از سازه های بتنی نیز روز به روز در حال افزایش است. با این حال در سازه های از جنس بتن در اثر رعایت نکردن اصول ساخت بتن به منظور دوام بتن پس از گذشت مدت زمان اندکی از بهره برداری ، خوردگی هزینه های هنگفتی بر ساختمان سازه اعمال می کند، که حتی در برخی موارد ساخت مجدد سازه نسبت به ترمیم آن اقتصادی تراست . این قضیه در مورد سازه های در معرض آب دریا بحرانی تراست وعمر مفید سازه های ساحلی جنوب کشورتاییدی بر این امرمی باشد . در این حال بهترین کار انجام تحقیقات لازم برای شناخت عوامل خوردگی و راه های کاهش آن می باشد ، که استفاده از این راهکارها موجب کاهش هزینه های ثانویه جهت ترمیم سازه می گردد . در نتیجه امروزه خوردگی به عنوان عاملی که شدیداً سازه بتنی را تحت تاثیر قرار می دهد بسیار مورد توجه قرار گرفته است .
در این مقاله به بررسی نتایج آزمایشات انجام شده بر روی نمونه های بتنی ۳۰ ساله نگهداری شده در شرایط ساحلی که توسط یک گروه محقق ژاپنی انجام گرفته است ، می پردازیم .

 

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 18:24 توسط حسین محمدزاده |

تعريف متره و برآورد:
يکي از مهم ترين مسائل يک کارگاه ساختماني اندازه گيري مصالح مورد لزوم براي احداث يک ساختمان و يا محاسبه مصالح به کار رفته در يک ساختمان مي باشد.
پس عمل متره کردن اندازه گيري و محاسبه مقادير مصالح براي احداث يک ساختمان يا کارهاي انجام شده در يک ساختمان مي باشد که اين محاسبات در جداول مربوطه وارد ميگردند افرادي که اين محاسبات را انجام ميدهند مترور ناميده ميشوند
براي متره کردن بايد بدانيم هر مشخصاتي رو با چه واحدي اندازه گيري کنيم درست است که براي تهيه طرح يک ساختمان عوامل مختلفي از جمله استحکام زيبايي راحتي و صرفه جويي را بايد در نظر گرفت ولي موضوع اساسي براي اجراي يک ساختمان تعيين مبلغ کل هزينه آن مي باشد حال اگر مقاديري که طبق محاسبات متره به دست آمده قيمت گذاري شود اين را برآورد قيمت مي ناميم

....

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 18:22 توسط حسین محمدزاده |

ثبت نام مرحله سوم دوره‌های تخصصی مدیریت و اجرای پروژهدفتر دوره‌های تخصصی مدیریت و اجرای گروه دتما پس از برگزاری موفق مراحل اول و دوم دوره‌های تخصصی مدیریت و اجرای پروژه طی سال‌های 86 و 87 که با همکاری اساتید محترم دانشگاه‌های معتبر خارجی از جمله جورج واشنگتن آمریکا، لیل فرانسه، و دانشگاه‌های معتبر داخلی از جمله صنعتی شریف، تهران ، امیرکبیر، علم و صنعت و ... برگزار گردید، در ادامه فعالیت‌های آموزشی حرفه‌ای خود و پس از جمع‌‌بندی آراء و نظرات خبرگان صنعت کشور در عرصه نظام اجرایی ـ فنی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و صنعتی کشور مرحله سوم دوره‌های تخصصی مدیریت و اجرای پروژه را که مشتمل بر 28 عنوان کارگاه تخصصی و به مدت 470 ساعت می باشد، برگزار می‌نماید.
این مرحله از خرداد ماه سال 88 شروع خواهد شد.
علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر با دفتر دوره‌های تخصصصی مدیریت و اجرا (گروه دتما) با تلفن 5-88535893 تماس حاصل نموده و یا به سایت
www.detma.ir مراجعه نمایند.

 
+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 18:19 توسط حسین محمدزاده |

تاقچه ها، رف ها، ارسی ها، هشتی ها، حوض ها و باغچه ها تنها شماری از عناصر كالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به كارگیری این عناصر، در راستای آن بوده تا از جذابیت فُرم كاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد. این همان هندسه همراه با تزئینات است. به نظر می رسد طراحی داخلی در ایران، از یك سو در چنبره نوستالژیای تاقچه ها، رف ها و اُرسی های قدیم گرفتار مانده و از سوی دیگر به دكوراسیون و ابعاد دراماتیك و تزئینی فضاها تقلیل یافته است. با تمام اینها، طراحی داخلی فرآیندی است كه همزمان می بایست سویه های زیباشناختی و عملكردی را سامان دهد. طراحی داخلی یك ساختمان، داستانی است كه شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور او در این فضا، چگونگی آن و ویژگی های فضایی كه انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی كننده اصولی باشد كه در ادامه ۷ اصل از آنها را می خوانید:

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 18:15 توسط حسین محمدزاده |

عملكرد پوشش های بتنی تا حد زیادی به عملكرد رضایت بخش درزهای آنها بستگی دارد. طراحی محل درزها كه در واقع همراه با پیش بینی محل ترك خوردگی می باشد، نه تنها یك دانش كاربردی بلكه هنر ظریفی می باشد. دال های بتنی در معرض تغییر مكان های دائمی مختلف، از جمله تغییر مكان‌های ناشی از خشك شدن، انقباض و خزش می باشند. چنانچه در دال‌ها درزها به درستی تعبیه و طراحی نشوند نیروهای كششی ناشی از انقباض بتن باعث ترك خوردگی خواهد شد. مبحث ترك خوردگی در دال‌ها آنچنان مهم است كه بعضی از معماران و مشتریان ترك های انقباضی را نشانة گسیختگی دال می پندارند. بتن نیز مانند سایر مصالج با تغییر حرارت و رطوبت انبساط و انقباض می یابد. این تغییرات حجمی می توانند باعث ایجاد ترك خوردگی شوند. پیش بینی محل ترك و تعبیة درز در آن نقطه، از تمركز تنش و ترك خوردگی جلوگیری خواهد نمود. این درزها در واقع نیروهای به وجود آمده ناشی از تغییرات حرارتی و رطوبتی را باز توزیع و محو می نمایند. عدم وجود و یا كم تعداد بودن درزهای كنترلی باعث ایجاد ترك های نامرئی و البته مخرب می گردد.

...

شرح کامل در ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 18:11 توسط حسین محمدزاده |

4- مشخصات لرزه ای پانلهای برشی فولادی با نقطه تسلیم پایین (LYP)
استفاده از دیوار برشی فولادی باعث بهبود مقاومت لرزه ای سیستم در طراحی ساختمان های جدید و مقاوم کردن ساختمان های ساخته شده می شود . صفحات فولادی نازك تمایل به کمانش دارند و از این رو ظرفیت جذب انرژی در این رو صفحات محدود است .
اخیرا روشهای جدید و تکنولوژی های بدست آمده در زمینه فلزات ، صفحات فولادی جدید را در دسترس ما گذاشته است . این نوع فولاد دارای تنش تسلیم کمتر افزایش طول بالا می باشند و توانایی تغییر شکل دادن و جذب انرژی بیشتری را قبل از شکستن از خود نشان می دهند . یکی دیگر از ویژگی های آن پایین بودن نقطه تسلیم است که این باعث افزایش ناحیه پلاستیک آن می شود و باعث جذب بیشتر تنش می شود .
پانلهای برشی فولادی ساخته شده از LYP توانایی جذب و اتلاف انرژی زیادی را دارند ، و می توانند در ساختمان های جدید مورد استفاده قرار گیرد . این نوع پانلها همانند دیوار برشی فولادی نسبت به نیروهای زلزله طراحی و ساخته می شوند . چون این پانلها دارای ویژگی جذب و اتلاف انرژی بالایی هستند ، می توان از آنها بعنوان میراگر برای میرا کردن انرژی لرزه ای استفاده کرد . این نوع میراگر فلزی در هنگام جذب انرژی استحکام کافی را دارند و همچنین نسبت به میراگرهای که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند ، نیاز به نگهداری و تعمیر ندارد .

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه دهم تیر 1388ساعت 17:28 توسط حسین محمدزاده |

سد دز که پروژه اصلي ذخيره آب طرح عمران دز مي باشد در اواخر سال 1341 به بهره برداري رسيده است.

چهار دهه بهره برداري از سد منجر به اشغال بيش از 600 ميليون مترمکعب از حجم مخزن سد با رسوبات شده بدين جهت براي جبران حجم تنظيمي از دست رفته ناشي ازشرايط فوق و همچنين کاهش آثار طرح هاي جديد سدسازي و انتقال بين حوزه اي در بالادست و همچنين به دليل افزايش نياز به آب و انرژي در پايين دست تصميم به افزايش ارتفاع سد گرفته شده است

...
شرح کامل در ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه نهم تیر 1388ساعت 20:54 توسط حسین محمدزاده |

برج ایفل یکی از نمادهای كشور فرانسه در پاریس است که در خیابان شام‌دو‌مارس واقع شده و ارتفاعی معادل 324 متر دارد. این برج كه به خاطر سازنده‌اش (مهندس گوستاو ایفل) به این نام شهرت یافته است، به عنوان بخشی از منظر شهری حاشیه‌ی رود سن، از سال 1991 در فهرست میراث جهانی یونسكو ثبت شده است. ماجرای ساخت برج در سال 1884 و هنگامی آغاز می‌شود كه امیل نوگوییه و موریس کوچلن، دو مهندس اصلی کارخانه گوستاو ایفل، تصمیم می‌گیرند بنایی بلند، یک برج سیصد متری، بسازند. آن‌ها معماری به نام استفان سووستر را خبر می‌کنند تا درباره پروژه با او مشورت کنند. پروژه ایفل واکنش‌های متفاوتی بر می‌انگیزد. در 14 فوربه 1887، 300 تن از هنرمندان نامه اعتراض‌آمیزی برای آلفاند، مدیر اجرائی پروژه ایفل، می‌نویسند که در میان آن‌ها چهره‌های چون گای دو موپاسان، امیل زولا، آلکساندر دومای پسر، شارل گرنیه و فرانسوآ کوپه نیز دیده می‌شود.
این هنرمندان در عریضه خود، به نام فرانسه، تاریخ و هنرش، ساختن برج بی‌مصرف و هیولاگونه ایفل را محکوم می‌کنند. اما کسانی چون روسو و شاگال ایفل را می‌ستایند و در سال 1960 نیز رولان بارت در تحقیقات جامع و کامل خود در باب نشانه شناسی این برج را مورد مطالعه قرار می‌دهد.
برج ایفل پاریس

برج ایفل پاریس

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه نهم تیر 1388ساعت 19:37 توسط حسین محمدزاده |

تولید سیمان با استفاده از لجن‌های آلوده نفتیمحققان یكی از واحدهای فن‌آوری مستقر در مرکز رشد جامع شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در راستای حل معضل زیست محیطی آلاینده‌ها و لجن های نفتی موفق به تولید سیمان با استفاده از این ضایعات شدند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران یكی از مسائل موجود در تمامی صنایع نفت، شامل پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، مراكز استخراج، حمل و پایانه ها، مشكل وجود لجن های حاوی فلزات سنگین و تركیبات نفتی در مراحل مختلف فرآیند می باشد كه آن را به یك معضل جدی زیست محیطی تبدیل كرده است.
استفاده از لجن های نفتی در فرآیند تولید سیمان، یكی از بهترین راه حل ها برای این مشكل است. در این روش كه در برخی از كشورهای صنعتی نظیر آمریكا، كانادا و بعضی از كشورهای اروپایی اجرا شده است؛ علاوه بر این كه با تثبیت فلزات سنگین در ساختار بتن به جلوگیری از هر گونه پیامد زیست محیطی منجر می شود، از محتوای حرارتی موجود در لجن های نفتی به عنوان تامین بخشی از سوخت كوره های مورد نیاز سیمان استفاده می‌كند.

در این راستا محققان مجتمع فن‌آوری های نوین فدك با همکاری کارخانه سیمان سپاهان، برای اولین بار در سطح كشورهای منطقه، استفاده از لجن های نفتی را در فرآیند تولید سیمان با موفقیت به مرحله صنعتی رسانده‌اند.
در این زمینه به عنوان اولین اجرای صنعتی، با بررسی و آنالیز لجن های نفتی پالایشگاه اصفهان، 380 تن از این لجن ها، با نظارت و اجرای مجتمع فن‌آوری های نوین فدك از محل پالایشگاه اصفهان به كارخانه سیمان سپاهان که از صنایع پیشرو در صنعت سبز می باشد، منتقل شد و با ارائه فرمولاسیون و نسبت اختلاط مشخص، این پسماندها را در فرآیند تولید سیمان با موفقیت مورد استفاده قرار دادند.
از جمله مزیت های استفاده از لجن نفتی پالایشگاهی در فرآیند تولید سیمان، تثبیت فلزات سنگین در ساختار بتن بدون هیچ گونه پیامد زیست محیطی و صرفه جویی هفت درصدی در مصرف انرژی جهت تولید سیمان عنوان است. بهبود خواص مكانیكی نمونه بتن تولیدی و حل مشکلات زیست محیطی ناشی از لجن های آلوده نفتی از دیگر مزیت های اجرایی این طرح است.
با توجه به مزایای این پسماندهای نفتی و پیشرو بودن کارخانه سیمان سپاهان در این زمینه، توافقنامه ای جهت مصرف دائمی این پسماندها بین پالایشگاه اصفهان و سیمان سپاهان به امضاء رسیده تا معضل پسماندهای نفتی این پالایشگاه توسط مجتمع فناوری های نوین فدک برطرف شد.

+ نوشته شده در دوشنبه هشتم تیر 1388ساعت 21:31 توسط حسین محمدزاده |

راه آسفالتی یا راه بتنی؟با توجه به افزایش سطح تولید سیمان در کشور و روند رو به افزایش آن و توجه به اینکه امکان صادرات کامل محصول مازاد سیمان کشور به سهولت میسر نیست، لازم است در زمینه کاربردهای جدید سیمان در کشور بازاندیشی نماییم تا بتوانیم برای سیمان اضافی موجود در بازار در حال و آینده زمینه مصرف مناسبی فراهم آوریم.
یکی از زمینه های کاربرد پر مصرف سیمان، که در کشور ما از آن استفاده نشده است، کاربرد سیمان در جاده سازی و به عبارت دیگر احداث جاده های بتنی است. با توجه به عملکرد نامناسب آسفالت در بسیاری از جاده های کشور به نظر می رسد مطالعه و بررسی در این زمینه ضروری باشد.
ورود: ارزانی و فراوانی سیمان، همراه با گران شدن قیر و کیفیت پائین آسفالت جاده ها، این فرصت را بوجود آورده است تا بتوان بتن راجایگزین (همراه) آسفالت نمود .
سابقه : با نگاه به تاریخ جاده سازی در جهان و به خصوص در ایران و بررسی کیفیت جاده هایی که از سنگ و ساروج ساخته شده بودند، همگی حكایت از دوام و کارایی آن در شرایط متفاوت آب و هوایی می کرد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه هشتم تیر 1388ساعت 21:29 توسط حسین محمدزاده |

چکیده
دیوار برشی فولادی برای مقاوم سازی ساختمان های فولادی در حدود 15 سال اخیر مورد توجه خاص مهندسان سازه قرار گرفته است. ویژگی های منحصر به فرد آن باعث جلب توجه بیشتر همگان شده است ، از ویژگی های آن اقتصادی بودن ، اجرای آسان ، وزن کم نسبت به سیستم های مشابه ، شکل پذیری زیاد ، نصب سریع ، جذب انرژی بالا و کاهش قابل ملاحظه تنش پسماند در سازه را می توان نام برد. تمام دلایل ما را به این فکر آن وا داشت که استفاده از آن را درترمیم ساختمان های بتنی مورد مطالعه قراردهیم. چون این سیستم دارای وزن کم بوده ، به سازه بار اضافی وارد نکرده و حتی با اتصالاتش باعث تقویت تیر وستونهای اطراف خود می شود. همچنین این سیستم نیازی به تجهیزات خاص ندارد و می توان بدون تخلیه ساختمان و تخریب اعضا سازه ای به بقیه اجزای سازه ای وصل شود. البته طراحی این سیستم در ساختمان های بتنی بغیر از حالت ترمیمی اقتصادی به نظر نمی آید. در این مقاله توضیحات اولیه ای از دیوار برشی فولادی جهت آشنایی بیشتر ارائه شده ، و در قسمت های بعدی بررسی رفتار پانلهای برشی فولادی LYP1 در تقویت وترمیم سازه های بتنی مورد مطالعه قرار خواهد گرفت و تفاوت آن با سیستم بادبندی مشابه مورد توجه قرار خواهد گرفت ، و در آخر نتایج آزمایشات بررسی خواهند شد.

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه هشتم تیر 1388ساعت 21:26 توسط حسین محمدزاده |

کلیات
 قبل از اقدام به پی سازی ساختمان باید اطمینان حاصل گردد که در طرح و محاسبات نکات زیر رعایت شده باشد :
 الف – نشست زمین بر اثر تغییر سطح ایستایی
 ب – نشست زمین ناشی از حرکت ولغزش کلی در زمینهای ناپایدار
 پ – نشست ناشی از ناپایداری زمین بر اثر گود برداری خاکهای مجاور و حفر چاه. 
 ت – نشست ناشی از ارتعاشات احتمالی که از تاسیسات خود ساختمان با ابنیه مجاور آن ممکن است ایجاد شود.

...

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه هشتم تیر 1388ساعت 21:19 توسط حسین محمدزاده |

در این روشها نیروی جانبی زلزله با استفاده از بازتاب دینامیکی که سازه در جریان حرکت زمین ناشی از زلزله از خود نشان می دهد تعیین میگردد. این روشها شامل روش تحلیل طیفی و روش تحلیل تاریخچه زمانی است. کاربرد هر یک از این دو روش در ساختمانهای مشمول این مقررات اختیاری است. اثرات حرکت زمین به یکی از صورتهای طیف بازتاب شتاب و تاریخچه زمانی تغییرات شتاب مشخص می شود. طیف بازتاب شتاب برای این زلزله طیف طرح نامیده می شود. در این آیین نامه برای طیف طرح استاندارد و یا از طیف طرح ویژه ساختگاه مطابق ضوابط خاص خود استفاده نمود. استفاده از هر یک از طیفها برای کلیه ساختمانها اختیاری است. تنها در مورد استفاده از طیف طرح ویژه ساختگاه باید توجه داشت که مقدار آن نباید کمتر از دو سوم مقدار نظیر در طیف طرح استاندارد باشد.

...

 

شرح کامل در ادامه مطلب ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه هشتم تیر 1388ساعت 21:15 توسط حسین محمدزاده |

طراحی شمع ها هم جنبه های هنری دارد و هم جنبه های علمی. هنر طراحی در انتخاب مناسب ترین نوع شمع و روش نصب آن با توجه به شرایط بارگذاری و ساختگاهی است. جنبه های علمی طراحی شمع به پیش بینی و تخمین درست عملکرد شمع مستقر در خاک در حین نصب و بار گذاری دوران بهره برداری کمک می کند. این عملکرد بطور مؤثر بستگی به روش نصب شمع بستگی داشته و به تنهایی نمی تواند توسط خصوصیات فیزیکی شمع و مشخصات خاک دست نخورده پیش بینی شود. دانستن انواع شمع ها و روش های ساخت و نصب شالوده های شمعی مستلزم فهم علمی رفتار آنهاست.
 
...
 
 
شرح کامل در ادامه مطلب ...
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه هشتم تیر 1388ساعت 21:13 توسط حسین محمدزاده |

كاهش نزولات جوي ، رشد جمعيت و شرايط خاص جغرافبايي ايران سبب گرديده اند كه مديران كشور بيش از پيش به كنترل و مهار آبهاي سطحي توجه نموده و ساخت سد را به عنوان يك عامل راهبردي در دستور كار خود قرار دهند.

صنعت سد سازي ، از فن آوري و پيچيدگيهاي خاص در طرح و اجرا ، برخوردار است . از ديد اجرايي ، وسعت كارگاهها و تنوع فعاليتهاي عمراني سبب مي گردند كه دست اندركاران طرح ، توجه خاصي به مكانيزم كنترل پروژه و نيز سازمان و روش اجراي مناسب ، نمايند . اهميت اين عوامل به حدي است كه مي توان ميزان موفقيت هر طرح عمراني را در ميزان دستيابي به اين اهداف خلاصه نمود.

...


شرح کامل در ادامه مطلب ...ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه هشتم تیر 1388ساعت 7:35 توسط حسین محمدزاده |


سد دزسد دز بلندترين سد ايران و در زمان ساخت نيز مرتفع ترين سد مخزني در خاورميانه بوده است. اين سد از نوع بتني دو قوسي بوده و بر روي رودخانه دز در استان خوزستان، جنوب غربي ايران ساخته شده است. محل سد در 25 كيلومتري شمال شهرستان دزفول قرار دارد. رودخانه دز كه از ارتفاعات غربي زاگرس (كوههاي بختياري) سرچشمه مي گيرد از نظر ميزان آبدهي دومين رودخانه ايران محسوب مي شود و در 45 كيلومتري شمال اهواز به رودخانه كارون مي پيوندد.

اين سد 125000 هكتار از اراضي پايين دست را‌ آبياري مي كند و نيروگاه آن داراي قدرت نصب 520 مگا وات مي باشد. از ديگر اهداف اين سد كنترل سيلاب هاي بالادست آن مي باشد.

مشخصات سد

سد از نوع بتني دوقوسي مي باشد كه ارتفاع آن از پي 203 متر از كف رودخانه 190 متر است. عرض بدنه در پي 27 متر و در تاج 5/4 متر، طول تاج 212 متر و رقوم تاج سد 354 متر از سطح دريا مي باشد. حداكثر تراز بهره برداري سد، در رقوم 350 متر از سطح دريا طراحي شده بود كه از سال 69 به اين سو ، به منظور بهينه سازي بهره برداري، تا رقوم 352 متر از سطح دريا افزايش يافته است. سطح درياچه در اين رقوم به 65 كيلومتر مربع مي رسد. حداقل تراز بهره برداري از مخزن 310 متر و رقوم آستانه سرريزها 335 متر از سطح دريا است. دهانه آبگير نيروگاه در رقوم 275 متر از سطح دريا نصب شده و دبي طراحي نيروگاه 348 متر مكعب بر ثانيه است.

زمين شناسي

سد و سازه هاي آن بر روي سنگهايي از جنس كنگلومرا ساخته شده اند كه حدود 600 متر ضخامت دارد و فاقد هر گونه، ترك، درز و شكاف است و فقط در برخي از قسمتها، نياز به تزريق سيمان بود.

مشخصات سازه هاي جنبي

سازه هاي جنبي سد دز داراي مشخصات زير مي باشد:

سرريز : در تكيه گاه چپ دو سرريز تونلي به طول 400  متر مجهز به دريچه هاي قطاعي با ابعاد 5/10×15 متر احداث شده است. سيلاب طراحي 10000 متر مكعب بر ثانيه و حداكثر ظرفيت تخليه از سرريزها 6000 متر مكعب بر ثانيه است.

دريچه هاي آبياري: در رقوم 222 متر از سطح دريا در بدنه سد سه مجراي دريچه دار به منظور تامين آي كشاورزي در شرايط عدم كفاف خروجي از توربين ها و يا توقف كار نيورگاه و همچنين تخليه رسوبات ورودي به مخزن تعبيه شده است. حداكثر ظرفيت تخليه اين دريچه ها كه به شيرهاي مخروطي با قطر 5/1 متر مجهزند در شرايط گشودگي كامل 235 متر مكعب بر ثانيه است.

+ نوشته شده در یکشنبه هفتم تیر 1388ساعت 20:52 توسط حسین محمدزاده |

سونامی از ترکیب دو واژه ژاپنی (بندر= tsu) و (موج =nami) تشکیل شده است بنابراین به گویش ژاپنی موج بندر معنی می دهد. این پدیده به طور غالب در دریاهای آزاد شکل می گیرد.علت تشکیل آن بالا و پائین رفتن کف اقیانوسها و تشکیل ستونی از آب بسمت بالا می باشد ، که ممکن است در نتیجه هر منشائی از جمله زمین‌لرزه‌های با سازوکار کانونی شیب لغز باشد. از عوامل دیگر ایجاد تسونامی در بعد کوچکتر می توان به آتشفشانهای درون اقیانوسی، دریا لغزش ،.... اشاره نمود.

 

...


شرح کامل در ادامه مطلب ...ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه هفتم تیر 1388ساعت 19:42 توسط حسین محمدزاده |